Folia OWV co to jest? jak uzywać OWV, jak nakleic folie OWV?

Przejdź do treści

Folia OWV co to jest? jak uzywać OWV, jak nakleic folie OWV?

Drukarnia - Szablony malarskie, maty gamingowe, maty na biurka, plakaty, naklejki, gadgety reklamowe
Opublikowane według Tomasz Isalski w poradnik · 18 Listopad 2023
Tags: Owvfoliazdziurkamifoliaokiennareklamanaszybie

Co to jest folia OWV?
Folia OWV to specjalna folia, która umożliwia widzenie przez nią tylko z jednej strony. Działa ona na zasadzie różnicy oświetlenia - w ciągu dnia widzimy to, co jest na zewnątrz, podczas gdy osoba na zewnątrz nie widzi wnętrza. Natomiast wieczorem, gdy w samochodzie jest jaśniej, osoba na zewnątrz może zobaczyć nasze wnętrze. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w wielu sytuacjach.
Jak usunąć folię OWV z tylnej szyby samochodowej?

Folię OWV można łatwo odkleić w dwóch sytuacjach
gdy jest bardzo zimno lub bardzo ciepło. Wtedy klej traci swoje właściwości lepkie lub staje się elastyczny, co ułatwia usunięcie folii w jednym kawałku. Nie trzeba się martwić, że folia się rozerwie w miejscu perforacji.

Po co są otwory w folii OWV?
Otwory w folii OWV pełnią dwie funkcje. Po pierwsze, działają jak filtr, który umożliwia widzenie tylko z jednej strony. Po drugie, ułatwiają proces klejenia, szczególnie dla początkujących oklejaczy. Dzięki perforacji nie powstają bąble powietrza czy wody, a także łatwiej ukryć paprochy pod folią.

Czy folia OWV jest wodoodporna?
Tak, folia OWV jest całkowicie wodoodporna, włącznie z nadrukiem. Nie ma obaw, że folia zostanie zmyta podczas ulewy. Jedynie w celowy sposób można ją poderwać za pomocą karchera na stacji benzynowej.

Czy folia OWV jest lepsza od standardowej folii do oklejania szyb?
Folia OWV i standardowa folia do oklejania szyb to zupełnie inne produkty i nie można ich porównywać pod kątem lepszości. Folia OWV jest łatwiejsza w klejeniu, dzięki swojej perforacji. Jeśli chodzi o inne zastosowania, warto się zastanowić, jaka folia będzie odpowiednia.

Czy folia OWV może zastąpić folię okrywkową w ogrodnictwie?
Raczej nie polecam używania folii OWV do okrywania roślin w ogrodnictwie. Folia OWV nie jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, a klej w niej zawarty może reagować z roślinami. Istnieją inne folie dostępne na rynku, które są dedykowane do tego celu.

Czy folia OWV może zbierać kurz w perforacji?
Tak, jak każda inna powierzchnia, folia OWV może zbierać kurz. Jednak nie ma powodu do niepokoju, ponieważ folia jest często myta deszczem, zwłaszcza gdy jest na zewnątrz. Ponadto, kurz nie będzie widoczny dzięki perforacji.

Czy folia OWV pozostawi klej po ściągnięciu?
Zależy to od temperatury w jakiej usuwamy folię i od techniki usuwania. Jeśli folia jest bardzo stara, może się zdarzyć, że klej zostanie. Jednak zwykłe rozpuszczalniki takie jak benzyna czy spirytus powinny być wystarczające do usunięcia kleju.

Czy folia OWV jest antywłamaniowa?
Nie, folia OWV nie jest folią antywłamaniową. Jeśli ktoś spróbuje roztrzaskać szybę, na której jest taka folia, szyba pęknie. Folia OWV może jedynie utrzymać szybę jako jedną bryłę, ale kolejna próba włamania spowoduje pęknięcie folii.

Czy folia OWV działa jak przyciemnione szyby?
Tak, folia OWV może działać jak przyciemnione szyby. Dzięki perforacji, tylko około 50% światła przenika przez folię, co powoduje efekt przyciemnienia. Z zewnątrz folia jest biała, chyba że zostanie zadrukowana, natomiast od środka jest czarna.

Jak prawidłowo przykleić folię OWV?
Klejenie folii OWV jest bardzo proste. Przed klejeniem należy upewnić się, że uszczelki i szyby są odtłuszczone oraz umyte. Zaleca się klejenie na mokro, szczególnie dla początkujących oklejaczy. Należy unikać zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, klejenie powinno odbywać się w temperaturze od 18 do 27 stopni. Ważne jest również, aby folia nie dotykała uszczelek, minimum 2 mm od krawędzi uszczelki. Jeśli folia jest zbyt długa, należy ją dociąć nożykiem.

Czy można kleić folię OWV z dwóch stron witryny?
Teoretycznie można kleić folię OWV z dwóch stron witryny - od wewnątrz i od zewnątrz. Jednak może to być trudne, ponieważ trzeba idealnie trafić, aby dziurki w folii się pokryły. Istnieje ryzyko przesunięcia się dziurek, co spowoduje utratę właściwości folii. Zaleca się klejenie tylko z jednej strony witryny.

Czy farby używane do nadruków na folii OWV są trwałe?
Farby używane do nadruków na folii OWV są trwałe i wodoodporne. Należy jednak uważać na efekt tarcia. Nie należy myć folii ostrymi przedmiotami ani używać wycieraczek, wtedy farby będą dłużej zachowywać swoją trwałość.

Jak umyć witrynę z folią OWV?
Folia OWV nie zostanie zniszczona podczas mycia, jeśli nie będziemy jej szorować. Można ją myć tradycyjnymi szmatkami i detergentami, a także za pomocą Karchera. Należy jednak unikać zbyt wysokiego ciśnienia wody.

Czy folia OWV na witryny różni się od folii OWV na pojazdy?
Nie, folia OWV na witryny i folia OWV na pojazdy to te same folie. Nie ma między nimi żadnej różnicy.

Jak długo powinna wytrzymać folia OWV?
Czas trwałości folii OWV zależy od warunków, w jakich jest eksploatowana. Jeśli jest na północnej ścianie, gdzie nie jest narażona na mocne słońce i kwaśne deszcze, może wytrzymać nawet 10 lat. Jeśli natomiast jest na południowej ścianie, gdzie promienie UV powodują starzenie się folii, albo na samochodach, które są narażone na różne warunki atmosferyczne, to po około 2 latach można zauważyć pierwsze oznaki starzenia się folii.

Czy folia OWV może być zabezpieczona laminatem?
Standardowo folia OWV nie jest zabezpieczona laminatem, ale można ją zabezpieczyć płynnym laminatem, który przedłuża trwałość i wytrzymałość folii. Ważne jest, aby nie zatkać dziurek w folii, dlatego płynny laminat jest dobrym rozwiązaniem w tym przypadku.

Jak przedłużyć żywotność folii OWV?
Jeśli zależy Ci na przedłużeniu żywotności folii OWV, zalecamy zabezpieczenie jej płynnym laminatem. To pozwoli uniknąć zatkanych dziurek i przedłużyć trwałość folii. Jeśli chcesz, żeby folia służyła Ci jak najdłużej, warto zastosować ten dodatkowy krok.


0
recenzje
Drukarnia waikiki Certyfikat Rzetelna Firma
Drukarnia Waikiki Orłem Poligrafii
Drukarnia Waikiki zwycieżyła w 2018r
Drukarnia waikiki zwycięzcą 2018r
Drukarnia waikiki zwycięzcą 2019r
Drukarnia waikiki leauratem 2019r
Drukarnia waikiki leauratem 2020r
kontakt:
Wróć do spisu treści