Historia Druku na przelomie dziejow

Przejdź do treści

Historia Druku na przelomie dziejow

Drukarnia - Szablony malarskie, maty gamingowe, maty na biurka, plakaty, naklejki, gadgety reklamowe
Opublikowane według prepressure.com w różności · 29 Grudzień 2021
Tags: historiadruku

Początki druku sięgają czasów znacznie wcześniejszych niż słynna Biblia Gutenberga,
Wcześniej, bo grubo ponad 3000 lat przed naszą erą!

3000 p.n.e. i wcześniej

Mezopotamczycy używają okrągłych pieczęci cylindrycznych do nakładania odcisków obrazów na gliniane tabliczki. W innych wczesnych społeczeństwach w Chinach i Egipcie do drukowania na tkaninach używano małych stempli.

Drugi wiek n.e.
Chińskiemu urzędnikowi dworskiemu eunuchowi o imieniu Ts'ai Lun (lub Cai Lun) przypisuje się wynalezienie papieru.Jedenasty wiek
Chińczyk imieniem Pi-Sheng rozwija czcionki z utwardzonej gliny, tworząc pierwsze ruchome czcionki. Dość miękki materiał utrudnia sukces tej technologii.

Dwunasty wiek
Papiernictwo dociera do Europy.

Trzynasty wiek
Czcionki pisma odlane z metalu (brąz) są opracowywane w Chinach, Japonii i Korei. Najstarsza znana księga drukowana metalową czcionką pochodzi z 1377 roku. Jest to koreański dokument buddyjski, zatytułowany  "Wybrane nauki buddyjskich mędrców i mistrzów Seonu "Piętnasty wiek
Choć drzeworyt był używany od wieków w Chinach i Japonii, najstarszy znany europejski okaz pochodzi z początku XV wieku. Drzeworyt to technika druku wypukłego, w której tekst i obrazy są wyryte na powierzchni bloku drewna. Części drukujące pozostają na poziomie powierzchni, podczas gdy części niedrukujące są usuwane, zwykle za pomocą noża lub dłuta. Klocek jest następnie pokrywany tuszem, a podłoże dociskane do klocka. Użyty atrament składa się z sadzy (sadzy z lamp naftowych) zmieszanej z lakierem lub gotowanym z olejem lnianym.
Książki są wciąż rzadkością, ponieważ muszą być mozolnie pisane ręcznie przez skrybów . Uniwersytet Cambridge ma jedną z największych bibliotek w Europie – liczącą zaledwie 122 książki.
W 1436 Gutenberg rozpoczyna pracę na prasie drukarskiej. 4 lata zajmuje mu ukończenie swojej drewnianej prasy z ruchomym metalowym typem. Wśród jego pierwszych publikacji drukowanych na nowym urządzeniu są Biblie. Pierwsze wydanie ma 40 wierszy na stronie. Późniejsza 42-wierszowa wersja jest dostępna w dwóch tomach.W 1465 r. powstały pierwsze ryciny sucho igłowe autorstwa Housebook Master , południowoniemieckiego artysty. Drypoint to technika, w której obraz jest nacinany w (miedzianej) płycie za pomocą ostrej „igły” z ostrego metalu lub diamentowej końcówki.
W swojej drukarni w Wenecji John i Wendelin z Speier są prawdopodobnie pierwszymi drukarzami używającymi czystego pisma rzymskiego , które nie wygląda już jak odręczne znaki, które do tej pory próbowały naśladować inne drukarnie.
W 1476 roku William Caxton kupuje sprzęt z Holandii i zakłada w Westminster pierwszą prasę drukarską w Anglii. Poniższy obraz przedstawia Caxtona pokazującego swoją prasę drukarską królowi Edwardowi IV.W tym samym roku po raz pierwszy wykorzystano miedzioryty do ilustracji. W przypadku rycin rysunek wykonuje się na miedzianej płycie, wycinając w niej rowki.
Pod koniec stulecia druk zadomowił się w ponad 250 miastach w całej Europie. Jednym z głównych wyzwań branży jest dystrybucja, która prowadzi do powstania licznych targów książki. Najważniejszym z nich są Targi Książki we Frankfurcie .

Szesnasty wiek
Aldus Manutius jest pierwszą drukarnią, która stworzyła mniejsze, bardziej przenośne książki. Jest również pierwszym, który używa kursywy , zaprojektowanej przez weneckiego wykrawacza Francesco Griffo.
W 1507 roku Lucas Cranach wynalazł drzeworyt światłocieniowy , technikę, w której rysunki są odwzorowywane za pomocą dwóch lub więcej bloków drukowanych w różnych kolorach. Jedną z drukarni korzystających z takich drzeworytów jest włoski Ugo da Carpi, na przykład w Diogenes , praca pokazana poniżej.


W 1525 roku słynny malarz, rzeźbiarz w drewnie i miedzioryt Albrecht Dürer publikuje książkę o geometrii liter „Unterweysung der Messung” (Kurs sztuki miar).
„Historia Veneta” (1551) jest jednym z wielu książek Pietro Bembo to wenecki uczony i kardynał, który jest najbardziej znany ze swojej pracy w języku włoskim i poezji. Krój pisma Bembo został nazwany jego imieniem.Christophe Plantin
to jeden z najsłynniejszych drukarzy tego stulecia. W swojej drukarni w Antwerpii tworzy piękne dzieła ozdobione rycinami według Rubensa i innych artystów. Wiele jego prac, a także część wyposażenia sklepu można podziwiać w Muzeum Plantin-Moretus


Plantin jest również pierwszą firmą, która wydrukowała faks . Faksymile to reprodukcja starej książki, rękopisu, mapy, druku artystycznego lub innego przedmiotu, który jest jak najbardziej wierny oryginalnemu źródłu.

Wiek siedemnasty
Słowo „nie” zostało przypadkowo pominięte w Księdze Wyjścia 20:14 w przedruku Biblii Króla Jakuba z 1631 roku. Arcybiskup Canterbury i król Karol I nie są zachwyceni, gdy dowiadują się, że Bóg nakazał Mojżeszowi „popełnij cudzołóstwo”. Drukarze, Robert Barker i Martin Lucas, są karani grzywną i mają cofniętą licencję na drukowanie. Ta wersja Biblii jest nazywana Biblią Zła, a także Biblią Cudzołożników lub Biblią Grzesznika.W Paryżu Imprimerie Royale du Louvre została założona w 1640 z inicjatywy Richelieu. Pierwszą opublikowaną książką jest „De Imitatione Christi” ( Naśladowanie Chrystusa), szeroko czytana duchowa książka katolików chrześcijańskich, która po raz pierwszy została opublikowana po łacinie około 1418 roku.
W 1642 Ludwig von Siegen wynalazł mezzotintę , technikę odtwarzania półtonów poprzez szorstkowanie miedzianej płytki tysiącami małych kropek wykonanych za pomocą metalowego narzędzia z małymi zębami, zwanego „rockerem”. Małe wgłębienia w płycie zatrzymują atrament, gdy powierzchnia płyty jest wycierana do czysta. Pierwsza amerykańska papiernia powstała w 1690 roku.

Osiemnasty wiek
W 1710 r. niemiecki malarz i grawer Jakob Christof Le Blon wykonuje pierwszy grawer w kilku kolorach. Metodą mezzotinty graweruje trzy metalowe płytki. Każda płytka jest namalowana innym kolorem, używając czerwonego, żółtego i niebieskiego. Później dodaje czwartą tabliczkę z czarnymi liniami. Ta technika pomogła stworzyć podstawę dla nowoczesnego druku kolorowego. Praca Le Bona opiera się na teorii Newtona, opublikowanej w 1702 roku, która stwierdza, że ​​wszystkie kolory w widmie składają się z trzech podstawowych kolorów: niebieskiego, żółtego i czerwonego.
William Caslon to angielski typograf, którego odlewnia działa w Londynie od ponad 200 lat. Jego Caslon Roman Old Face jest cięty w latach 1716-1728. Litery są wzorowane na holenderskich czcionkach, ale są delikatniejsze i nie tak monotonne. Kroje pisma Caslon pozostają popularne, wersje cyfrowe są nadal dostępne do dziś.

The Gentleman's Magazine ukazuje się po raz pierwszy w 1731 roku. Powszechnie uważa się go za pierwszy ogólno-tematyczny magazyn. Publikacja trwa nieprzerwanie do 1922 roku.


W 1732 Benjamin Franklin zakłada własną drukarnię i zostaje wydawcą Pennsylvania Gazette. Wśród jego publikacji najsłynniejszy staje się Almanach biednego Ryszarda .
Alois Senefelder wynalazł litografię w 1796 roku i używa jej jako taniej metody drukowania dzieł teatralnych. W bardziej wyrafinowanej formie litografia jest do dziś dominującą techniką drukarską.
Inną znaną postacią z tej epoki jest Giambattista Bodoni, który tworzy serię krojów pism noszących jego imię i które są nadal często używane. Charakteryzują się ostrym kontrastem między grubymi pionowymi łodygami a cienkimi poziomymi włosami.


Dziewiętnasty wiek
W 1800 roku Charles Stanhope, trzeci hrabia Stanhope, buduje pierwszą prasę, która ma żelazną ramę zamiast drewnianej. Ta maszyna Stanhope jest szybsza, trwalsza i może drukować większe arkusze. Kilka lat później kolejna poprawa wydajności została osiągnięta przez Friedricha Gottloba Koeniga i Andreasa Friedricha Bauera, którzy zbudowali swoją pierwszą prasę cylindryczną. Ich firma istnieje do dziś i jest znana jako KBA .
W 1837 Godefroy Engelmann otrzymuje patent na chromolitografię , metodę druku kolorowego przy użyciu litografii. Chromolitografie lub chromosy są używane głównie do reprodukcji obrazów. Poniższa reklama pochodzi z końca wieku i pokazuje, co można osiągnąć dzięki tej technice druku kolorowego. Inną popularną techniką jest proces fotochromowy, używany głównie do drukowania pocztówek z krajobrazami .The Illustrated London News
to pierwszy na świecie ilustrowany tygodnik. Kosztuje pięć pensów w 1842 roku. Rok później Sir Henry Cole zleca wykonanie grafiki (prawdopodobnie) pierwszej komercyjnej  kartki świątecznej angielskiemu malarzowi Johnowi Callcottowi Horsleyowi . Około 1000 kart jest drukowanych i ręcznie kolorowanych. Dziesięć z nich istnieje do dziś.Mniej więcej w tym samym czasie amerykański wynalazca Richard March Hoe buduje pierwszą litograficzną rotacyjną prasę drukarską, w której czcionka jest umieszczana na obrotowym cylindrze zamiast na płaskim stole. To znacznie przyspiesza proces drukowania.Malarz Czech Karel Klíč wynajduje photogravur e w 1878 roku proces ten może być stosowany do wiernego odtworzenia szczegółów i przejść tonalnych fotografii.
Dużym krokiem naprzód w składaniu tekstu jest wynalazek Ottmara Mergenthalera z 1886 roku, dotyczący maszyny do składania Linotype . Za pomocą tej składarki operator może wprowadzać tekst za pomocą 90-znakowej klawiatury. Maszyna wyprowadza tekst w postaci ślimaków, które są liniami typu metalowego.


Międzynarodowy cyrk
Lothara Meggendorfera jest dobrym przykładem jakości, jaką można było osiągnąć w tamtych czasach. Ta wyskakująca książka zawiera sześć wyskakujących scen z występów cyrkowych, w tym akrobatów, klaunów i odważnych jeźdźców.W 1890 roku Bibby, Baron and Sons zbudowali pierwszą maszynę fleksograficzną . Ten rodzaj prasy wykorzystuje relief na gumowej płycie drukarskiej, aby utrzymać obraz, który ma zostać wydrukowany. Ponieważ atrament użyty w tej pierwszej fleksodruku łatwo się rozmazuje, urządzenie nazywa się Bibby's Folly .

Dwudziesty wiek
W 1903 roku amerykańska drukarz Ira Washington Rubel odegrała kluczową rolę w produkcji pierwszej offsetowej maszyny litograficznej do papieru. W prasach offsetowych wałek gumowy przenosi obraz z płyty drukarskiej lub kamienia na podłoże. Taki cylinder offsetowy był już używany do drukowania na metalach, takich jak cyna.
W 1907 roku Anglik Samuel Simon otrzymuje patent na proces wykorzystania tkaniny jedwabnej jako sitodruku. Sitodruk szybko staje się popularny do produkcji drogich tapet i drukowania na tkaninach, takich jak len i jedwab. Sitodruk po raz pierwszy pojawił się w Chinach za czasów dynastii Shang (960-1279 r.).
Kilku nowych producentów pras pojawiających się na rynku to Roland (obecnie Man Roland) w 1911 i Komori Machine Works w 1923.
W 1915 roku firma Hallmark , założona w 1910 roku, tworzy swoją pierwszą kartkę świąteczną. W tym samym czasie czasopisma takie jak National Geographic Magazine  (1888), Life  (1883, ale skupiające się na fotoreportażu od 1936), Time (1923), Vogue  (1892) i The Reader's Digest  (1920) zaczynają docierać do milionów czytelnicy.Producent pras Koenig & Bauer wprowadza na rynek czterokolorową prasę drukarską Iris w 1923 roku. Można na niej drukować banknoty. Z czasem druk zabezpieczający staje się jednym z głównych punktów zainteresowania firmy.
Pierwsza komercyjnie udana seria książek w miękkiej oprawie została opublikowana przez Penguin Books w Wielkiej Brytanii w 1935 roku. Już w 1931 roku niemiecki wydawca Albatross Books próbował już sprzedawać serię tańszych książek z papierową okładką i klejem. Penguin skopiował wiele koncepcji ich nieudanej próby, takich jak użycie kolorowych okładek.W 1938 roku Chester Carlson wynalazł technikę kserografii na sucho. Pierwsza komercyjna kopiarka kserograficzna została wprowadzona na rynek w 1949 roku, ale to kserokopiarka Xerox 914 na zwykły papier z 1959 roku jest przełomem.Japoński producent obrabiarek Shinohara Machinery Company
rozpoczyna produkcję maszyn typograficznych z płaskim łożem w 1948 roku. Popularną prasą z tamtych czasów jest Heidelberg Tiegel. Poniższy obrazek pokazuje, jak zademonstrowano go niemieckiemu ministrowi finansów Ludwigowi Erhardowi na pierwszych targach drupa w 1951 roku.W 1967   rozpoczął się ISBN lub International Standard Book Number. Jest to unikalny numeryczny identyfikator książek komercyjnych. W tym samym roku  Océ wkracza na rynek druku biurowego z elektrofotograficznym procesem kopiowania dokumentów przy użyciu specjalnego, poddanego obróbce chemicznej rodzaju papieru.
Nowe materiały, takie jak silikon, umożliwiają producentom takim jak Tampoprint budowanie wydajniejszych maszyn do drukowania na zakrzywionych powierzchniach. Tampondruk może być teraz wykonywany na skalę przemysłową.
W Stanach Zjednoczonych nakład gazet osiąga najwyższy poziom w historii w 1973 roku. Utrzyma się dość stabilnie, aż do stopniowego spadku w połowie lat 80-tych.


Pierwsze drukarki laserowe, takie jak IBM 3800 i Xerox 9700 , trafiły na rynek w 1975 roku. Są zbyt drogie, ale przydatne w zastosowaniach takich jak drukowanie czeków.


Desktop publishing rozpoczyna się w 1985 roku. Połączenie komputera Apple Macintosh, drukarek i naświetlarek obsługujących Adobe PostScript oraz aplikacji Adobe PageMaker do tworzenia układów graficznych sprawia, że ​​publikowanie jest bardziej przystępne.Na targach drupa 1986 firma MAN Roland Druckmaschinen AG przedstawia komercyjną, rolową maszynę offsetową LITHOMAN . Polar prezentuje POLAR Compucut , system komputerowo wspomaganego, zewnętrznego generowania programów cięcia z automatycznym transferem do maszyny do cięcia.
Xerox Docutech, wprowadzony na rynek w 1990 roku, łączy czarno-biały mechanizm druku kserograficznego 135 stron na minutę ze skanerem i modułami finiszera. Jest to prawdopodobnie pierwszy przystępny cenowo system publikowania na żądanie .
W 1992 roku Australia jest pierwszym krajem, który używa banknotów polimerowych do powszechnego obiegu.Druk cyfrowy rozpoczyna się w 1993 roku wraz z wprowadzeniem Indigo E-Print 100 (pokazanego poniżej) i Xeikon DCP-1.Dwudziesty pierwszy wiek
Maszyny offsetowe wciąż ewoluują stopniowo. Dwa doskonałe przykłady to wprowadzenie KBA Cortina, bezwodnej prasy internetowej dla gazet i pół-komercyjnych, w 2000 r. oraz gigantycznej  Goss Sunday 5000, pierwszej na świecie 96-stronicowej prasy internetowej w 2009 r.Większe zmiany zachodzą w druku cyfrowym dzięki maszynom, które ewoluują tak szybko, jak firmy, które je produkują. Weźmy  na przykład
NexPress. Początkowo jest to wspólne opracowanie firm Heidelberg i Kodak, później całkowicie przejęte przez firmę Kodak.Jednym z większych graczy na rynku jest HP, zwłaszcza po jego premierze Indigo 2001. Innymi dużymi graczami na rynku są Konica Minolta z  bizhub pras cyfrowych i Canona z jego  ImagePress zakresie. Częścią rozwoju firmy Canon jest przejęcie Océ w 2009 roku.
Jednym z obszarów rynku, który szybko ewoluuje, są wielkoformatowe maszyny do druku atramentowego dla rynku oznakowań i ekspozycji. Technologia atramentowa zaczyna również wkraczać w branżę opakowaniową. Na targach drupa 2016 EFI Nozomi C18000, HP PageWide C500 i Durst Rho 130 SPC (pokazane poniżej) to maszyny zoptymalizowane pod kątem drukowania na tekturze falistej.cdn...

Tekst został przetłumaczony na język polski i wraz z fotografiami pochodzi z strony: prepressure.com


0
recenzje
Drukarnia waikiki Certyfikat Rzetelna Firma
Drukarnia Waikiki Orłem Poligrafii
Drukarnia Waikiki zwycieżyła w 2018r
Drukarnia waikiki zwycięzcą 2018r
Drukarnia waikiki zwycięzcą 2019r
Drukarnia waikiki leauratem 2019r
Drukarnia waikiki leauratem 2020r
kontakt:
Wróć do spisu treści